Jak vybrat robotický vysavač

Chcete pomoci s výběrem toho nejlepšího robotického vysavače? Podívejte se na náš výběr TOP 10 robotických vysavačů dostupných na českém trhu.


Robotický vysavač je neocenitelný pomocník v domácnosti. Dokáže vám ušetřit spoustu času, který můžete věnovat něčemu příjemnějšímu, než je uklízení. Na druhou stranu je dobré před koupí zvážit všechny pro a proti a mít na paměti pár omezení, které sebou tyto chytré přístroje přináší. V našem článku se podíváme na všechny důležité faktory, které byste měli před koupí zvážit. Sami se pak můžete rozhodnout, která kritéria jsou pro vás rozhodující, a která naopak nehrají ve vaší domácnosti takovou roli. 

Konec ručnímu vysávání?

Žádný robotický vysavač zatím není zcela dokonalý a je stále nutné počítat s tím, že klasický vysavač budete i tak muset občas vzít do ruky. Pravděpodobně v každé domácnosti se totiž najdou místa, kam se robot nedostane a bude se tam usazovat nečistota. Robotický vysavač se však rozhodně hodí pro průběžnou údržbu čistoty, což oceníte hlavně pokud se u vás hodně práší nebo máte domácí mazlíčky. Interval mezi ručním úklidem se tak může snížit na jednou za měsíc až dva. 

I když je robotický vysavač hračka 21. století, můžeme jej doporučit také pro starší lidi. Pokud máte omezenou pohyblivost a nechcete se po bytu nosit s klasickým těžkým vysavačem, určitě vám automatický vysavač pomůže a značně zjednoduší život. Další výhodou je také příznivý dopad pro alergiky. Mnoho vysavačů má totiž HEPA filtr a díky pravidelnosti úklidu snižuje robotický vysavač celkovou prašnost vašeho prostředí. Pomyslnou tečkou na závěr je pak UV  lampa, která má za cíl ničit mikroby na vaší podlaze.

Orientace v prostoru

Některé modely se pohybují víceméně náhodně, chytřejší výrobky jsou postaveny na složitých algoritmech a mají k dispozici sadu senzorů, která jim pomáhá se orientovat. 

Existují také způsoby, jak robotickému vysavači můžete v navigaci pomoci vy sami. První možností jsou zábrany, které rozmístíte po bytě. Nejlevnější variantou je magnetická páska, kterou nalepíte na podlahu. Její nevýhodou je vzhled, doporučujeme ji tedy používat pouze jako dočasné řešení a nebo na místech, kde nebude vidět, jako např. pod skříní. Pokročilejší možností jsou virtuální zdi a nebo majáky, které pomocí neviditelných paprsků určí, kam robot může a kam naopak nemá přístup.

Dále můžete robotickému vysavači pomoc přizpůsobením prostředí, ve kterém se bude pohybovat. Tady platí jednoduchá poučka - čím více volného prostoru, tím lépe. Projděte si vaše pokoje a popřemýšlejte, zda se vysavač vleze pod všechny vaše skříně nebo pohovky a zda nemáte někde zákoutí a místa, kam by se robotický vysavač nemusel dostat nebo kde by se mohl zaseknout. Pamatujte také na to, že dokovací stanice musí být dobře přístupná a byl kolem ní dostatek místa.

Spousta robotických vysavačů umožňuje přizpůsobit jejich pohyb a nabízí širokou škálu nastavení. Nezoufejte tedy, pokud hned první úklid nebyl úspěšný. Zkuste při pár prvních vysáváních sledovat chování svého vysavače, postupně odstraňte překážky a vylepšete možnosti konfigurace.

Povrch

Obecně platí, že robotický vysavač je nejefektivnější na hladké podlaze, kde se cítí jako ryba ve vodě. Již však není pravda, že by se vůbec nehodil pro koberce - právě naopak. Jen si je potřeba dát pozor, aby vlákna vašich koberců nebyly delší než 1 - 1,5 cm (v závislosti na modelu). Problém také může nastat, pokud máte koberec lemovaný třásněmi. Robotické vysavače navíc dokáží překonat nízké překážky jako je práh nebo podlahová lišta, maximální výška však bývá okolo 2 cm. Pro přesné údaje je nejlepší se vždy podívat na specifikaci vybraného modelu.

Dobíjení

Stejně jako u každého jiné výrobku na baterie platí, že čím větší kapacita, tím lépe. Pokud budete robotický vysavač používat na úklid jednoho pokoje, kapacita baterie vás tolik trápit nemusí. Plánujete-li však vysavač používat na rozsáhlejší prostory, dobře se podívejte jak dlouho který model vydrží pracovat "na jeden zátah." Dobíjení totiž může přerušit úklid na několik hodin. Také zvažte, zda očekáváte, že se vysavač sám vrátí do dobíjecí stanice bez vaší asistence. U levnějších modelů totiž tato vlastnost nemusí být pravidlem. 

Filtrace

Zejména alergiky, astmatiky nebo rodiny s dětmi bude zajímat úroveň filtrace. Většina robotických vysavačů dodržuje vysoké standardy a je vybavena HEPA filtrem, které jsou vysoce účinné při zachytávání drobných částic. Filtr je dobré jednou za čas vyměnit - špinavý filtr snižuje účinnost vysávání a také propouští více nečistot do vzduchu. Doporučený interval je jednou za tři až šest měsíců.

Hlučnost

Dobrá zpráva je, že v porovnání s klasickými vysavači jsou ty robotické zpravidla značně tišší. Hlučnost se pohybuje okolo 60 dB, ale některé modely nabízí komfort i okolo 50 dB. Můžete se tedy během vysávání dívat na televizi nebo poslouchat hudu aniž by vás to výrazně omezovalo. Jen pro srovnání uvádíme, že běžné vysavače se s hlučností pohybují okolo 70 dB.

Kapacita

Počítejte také s tím, že vzhledem k malé velikosti robotického vysavače je také limitována velikost nádoby nebo sáčku na smetí a objem se pohybuje v rozsahu 0,2 - 0,8 litrů. Pokud bude robotický vysavač používán v prašném prostředí a nebo v prostorách, kde jsou domácí zvířata, určitě je dobré porozhlídnout se po modelu s velkou kapacitou sběrné nádoby.

Náklady na provoz

Stejně jako u většiny přístrojů, i u robotických vysavačů je potřeba při koupi myslet nejen na pořizovací cenu, ale i budoucí náklady spojené s jeho provozem. Naštěstí většinou nejde o nijak zásadní částky.

Jedním faktorem je spotřeba. I když robotický vysavač není přístroj, který by byl extrémně náročný na spotřebu energie, plánujete-li jej využívat denně, může se částka za energii nasčítat. Podle frekvence vysávání tedy zvažte, zda je spotřeba pro vás důležitým faktorem či nikoliv.

Kromě elektřiny počítejte také s výměnou filtrů, baterií nebo kartáčů. Filtry je dobré vyměnit alespoň jednou za půl roku, kartáče pak jednou za rok, neboť se pravidelným používáním postupně opotřebovávají. Celkově by tyto náklady neměly přesáhnout několik stovek korun ročně. Baterie už může představovat náklad o něco vyšší, nicméně pozitivní je, že měnit ji bude potřeba jednou v řádu let. Podle výrobce by baterie měla vydržet 2 - 4 roky. Většinou je výdrž udávána, doporučujeme tento údaj zkontrolovat.

Cena

Podle účelu používání se bude odvíjet také cena, kterou byste měli za vysavač zaplatit.

Do 5 000 Kč doporučujeme dobře pročíst uživatelské a jiné věrohodné hodnocení. Naše zkušenost totiž radí, že v této relaci nelze čekat zázraky a kvalitní robotické vysavače jsou spíše výjimkou. Často mají nižší výkon, výdrž baterie, postrádají pokročilé funkce jako je automatické dokování nebo možnosti nastavení přes mobilní aplikaci. 

Cena mezi 5 000 Kč a 10 000 Kč je zlatá střední cesta. Pokud nehledáte to nejlepší na trhu, nachází se v této kategorii zajímavé výrobky s atraktivní nabídkou funkcí. Standardem bývají senzory pro pohyb prostorem, rotační kartáče a další vlastnosti, které zvyšují efektivitu úklidu a zlepšují komfort ovládání.

Cena nad 10 000 Kč představuje kategorii těch nejlepších výrobků na trhu. Mají funkce jako chytrá zeď, napojení na mobilní aplikaci, UV lampy a podobně. Samozřejmostí je také vyšší výkon, lepší kapacita baterie a nízká hlučnost.

Vybavení a funkce

Aby byl robotický vysavač opravdu účinný, neměl by postrádat rotační kartáče. Ty pomáhají nametat nečistoty do sacího otvoru a vykompenzují tak nižší výkon. Lépe si také poradí s vlasy a zvířecími chlupy a jsou tak mnohem efektivnější na tvrdých podlahách i kobercích než modely bez kartáčů. Některé modely mají kartáče i gumové, popřípadě samočisticí. Výhodou jsou potom kartáče po stranách vysavače, kterými ometá zdi a nábytek, aby se na nich neusazoval prach. Novinkou na trhu jsou vysavače se speciální lištou na vysávání u zdi, která se postará o perfektní výsledek.

Další velmi podstatnou funkcí je automatické nabíjení a dokování. Jednoduše řečeno si robot sám uvědomí, kdy už začíná být vybitý a zamíří zpět k základně, aby se dobil. Automatické dokování potom znamená, že po skončení úklidu vysavač opět zajede zpět do dokovací stanice. Nemělo by se tedy stávat, že se vysavač vybije nebo vypne například pod postelí a vy jej nebudete schopni najít. Některé modely těmito funkcemi neoplývají, ovšem pro snadnější používání doporučujeme spíše ty, které je mají.

Problém může nastat v případě, že máte na zemi natažené kabely nebo si nezkontrolujete, zda se vysavač pohodlně vleze pod nábytek. V takovém případě se může zamotat do kabelů nebo zaseknout pod křeslem a pak už mu nezbývá nic, než jen čekat, až jej vysvobodíte.

S dokováním v podstatě souvisí i funkce pokračování v úklidu. Znamená to, že pokud robot úklid v některé části přeruší, aby se dobil, s plnou baterií se potom vrátí na místo, na kterém byl naposledy, a úklid dokončí. Nezůstane tak neuklizená polovina pokoje, nebo naopak nebude přejíždět některé části opakovaně a zbytečně si vybíjet baterii.

Se senzorem nečistot se nestane, že by vysavač za sebou nechával znečištěná místa. Senzor zaznamená, na kterém místě zůstaly nečistoty a vysavač se mu potom věnuje tak dlouho, dokud není čisté.

Kartáče a vnitřní součásti vysavače je potřeba pravidelně čistit, aby se nezanášely a vysavač tak neztrácel na efektivitě. Při čištění si samozřejmě poradíte i s tím, co máte doma. Pro urychlení práce je ale součástí výbavy některých vysavačů také uzpůsobená sada na čištění, se kterou robota vyčistíte rychle a bez námahy.

K příslušenství některých vysavačů patří i dálkový ovladač. Většina uživatelů ale kupuje robotický vysavač, aby pracoval v době, kdy nejsou doma. Pro takové případy je dálkové ovládání vlastně zbytečné. Pokud chcete robota používat v době, kdy jste doma, a ovládat jej z pohodlí gauče, bude se vám dálkové ovládání hodit. Většina uživatelů jej ale použije nejspíš jednou dvakrát pro zábavu a pak na něj zapomene. Náhradou za dálkové ovládání může být Wi-fi aplikace, kterou v dnešní době disponuje velká část značek. Díky ní můžete robot ovládat i pomocí mobilního telefonu. U kvalitnějších přístrojů aplikace umožňuje i zhlédnutí mapy prostoru, který vysavač uklízí.

Výrobci některé vysavače vyšperkovali ještě přidáním UV lampy, která by měla zatočit s mikroby a zajistit tak ještě čistější domácnost. Nelze se na ni ovšem příliš spoléhat, většinou je lampa příliš slabá, nebo nepůsobí na podlahu dostatečně dlouho, aby pracovala dostatečně účinně. Pokud je tedy robot dražší právě kvůli UV lampě, nemusí být jeho cena opodstatněná.

Funkce vytírání je podobný případ, jako UV lampa. Zpravidla jde jen o lákadlo, které ale ve výsledku není dostatečně efektivní. Pokud chcete k automatickému vysávání přidat ještě automatické vytírání, doporučujeme přikoupit ještě robotický mop, který je na danou činnost specializovaný.


Chcete pomoci s výběrem toho nejlepšího robotického vysavače? Podívejte se na náš výběr TOP 10 robotických vysavačů dostupných na českém trhu.