Letní pneumatiky

Hledáte nejlevnější pneu bez ohledu na kvalitu? Potom byste se měli podívat na náš nezávislý test letních pneumatik. Vybrali jsme 10 kvalitních výrobků a rozumnou cenu, se kterými rozhodně neprohloupíte. Zjistili jsme totiž, že některé nekvalitní modely mohou negativně ovlivnit chování vozidla a na špatném povrchu ohrozit jeho posádku. Pečlivě proto věnujte pozornost při výběru, protože moto pneu je jediná věc, která dělí vaše vozidlo od vozovky a může vás ochránit před nečekanými vlivy a silami, které na vůz působí. V našem testu jsme sledovali parametry, jako je chování pneumatik na suchu i na mokru, valivý odpor, opotřebení nebo komfort ovládání. Pamatujte také, že ne vždy platí dražší = kvalitnější.

Téměř všechny uvedené letní pneumatiky se vyrábějí v různých velikostech (šířka i průměr). Z našeho testu však vyšlo, že kvalita bývá u modelových řad stejná nebo alespoň velmi podobná u většiny rozměrů. Pokud tedy u nás najdete pneu, které neuvádíme ve vámi požadované velikosti, zkuste se podívat, zda jej některý prodejce nenabízí.

Přehled TOP 7 nejlepších letních pneu

Pořadí
Název a hodnocení
Fotografie
Klady
Zápory
Cena
1

Velmi tiché

Příznivá cena

Drží na suchu i na mokru

Dobrá spotřeba

Mírně menší životnost

2

Nízká hlučnost

Vysoký nájezd kilometrů

Spotřeba

Vyšší cena

Pocitově jsou tvrdší

3

Výborná přilnavost a jízdní vlastnosti

Nízká hlučnost

Přijatelná cena

Mírně nižší nájezd v porovnání se špičkou

Nepatrně vyšší spotřeba

4

Vysoký nájezd

Výborná přilnavost

Jízdní vlastnosti

Vyšší spotřeba

Mírně vyšší hlučnost

Vyšší cena

5

Nízká hlučnost

Skvěle sedí na vozovce

Příznivá cena

Úspora paliva

Při velkém zatížení horší vlastnosti

Některým řidičům mohou připadat měkčí

6

Velmi tiché

Výborná přilnavost

Spotřeba

Poměr cena/výkon

Při vysokých rychlostech mírně hlučnější

Mírně menší nájezd

7

Český výrobek

Velmi příznivá cena

Vysoký nájezd kilometrů

Mírně vyšší spotřeba

Mírně hlučnější

Podrobný přehled

Rozměry pneumatik použitelných pro váš vůz naleznete ve velkém technickém průkazu. Tyto rozměry byste měli dodržovat, nicméně není vyloučeno, zejména je-li automobil z druhé ruky, že obuté pneumatiky se od těch předepsaných budou lišit.

Můžete použít pneumatiky s vyšším hmotnostním indexem (označované jako XL), ovšem nikoliv s nižším. Totéž platí pro rychlostní index, je-li v technickém průkazu specifikovaný. Obujete-li na vůz pneumatiky větších rozměrů, než je povoleno v technickém průkazu, vystavujete podvozkové díly větší zátěži a tím snižujete jejich životnost.

Výběr pneumatiky je dobré konzultovat například v pneuservisu, kde můžete dostat doporučení na pneumatiky vhodné pro daný typ vozu.

Boční profil pneumatiky nám říká, že výška pneumatiky je 65 procent z šířky jejího příčného řezu.

Radiální konstrukce pneumatiky definuje směr vláken uvnitř kordové vložky.

Stáří pneumatiky vyčtete z čtyřmístného číselného kódu DOT, který je na bočnici pneumatiky vyobrazen v zaobleném rámečku. První dvojčíslí značí týden a druhé dvojčíslí rok, ve kterém byla pneumatika vyrobena, takže například kombinace 1314 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 13. týdnu roku 2014. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiku po čtyřech, maximálně šesti letech užívání. Pokud je pneumatika dobře skladována (ve stálých teplotních podmínkách), může ležet na skladu i dva roky, takže celková doba jejího "života" může být i osm let.

Kam s ojetými a starými pneumatikami? Ekologickou likvidaci zajišťují výrobci a dovozci pneumatik, kteří musejí zajistit místa zpětného odběru a zveřejňovat je na svých internetových stránkách. Na těchto místech tedy můžete staré pneu odevzdat. Povinnost odebrat bezplatně starou pneumatiku však mají všichni ti, kteří pneumatiky vyrábějí či prodávají, a to do množství, které ve stanovené době vyrobí či prodají.

Dunlop SP Sport Bluresponse je špičková letní pneumatika, se kterou nebudete muset dělat kompromisy. Nabízí vše – od perfektní přilnavosti, kratší brzdné dráhy na mokré i suché vozovce, až po nízkou hlučnost. Oceníte jistě i speciální dezén, díky kterému tato silniční pneumatika šetří palivo. Vychutnáte si tak více najetých kilometrů v komfortu a maximálním bezpečí.

Spolehněte se na svých cestách na kvalitu od značky Michelin. Pneumatika nabízí skvělou přilnavost v zatáčkách, bezpečné brzdění na suchu i mokru a vysokou životnost.

Všestranná letní pneumatika zaručí pohodlnou jízdu a skvělou ovladatelnost vozidla za každé situace. Skvěle přilne k suché i mokré vozovce a zajistí vám kratší brzdnou dráhu.

DUNLOP SP SPORT MAXX RT se díky technologii Adaptive Compound vyznačuje vynikající přilnavostí na suchu i na mokru. Lepší kontrola v zatáčkách.

Užijte si pohodlnou, bezpečnou a úspornou jízdu díky kvalitním pneumatikám se zvýšenou přilnavostí na mokré vozovce a zkrácenou brzdnou dráhou.

Jedná se o vysoce výkonnou ekologickou letní pneumatiku značky Pirelli. Při výrobě byl kladen velký důraz na ochranu životního prostředí.

Letní pneumatika s vysokým kilometrovým výkonem, minimálním opotřebením a vynikající strukturou drážek vám zajistí bezpečnou, komfortní a tichou jízdu na suchém i mokrém povrchu.